Przezroczyste karty płatnicze
W przypadku kart płatniczych, podobnie jak w innych dziedzinach naszego życia, przywiązuje się coraz większą wagę do wyglądu stosowanych produktów. Banki konkurują ze sobą nie tylko najlepsza oferta finansową, ale również wyglądem wydawanych kart. Szczególnie ma to istotne znaczenie w przypadku kart skierowanych do młodych klientów. Przeznaczone dla nich karty musza przykuwać wzrok i znacząco różnić się od kart tradycyjnych.W tym kierunku poszli producenci tworząc i rozwijając linię kart przezroczystych. W Polsce jeszcze żaden bank nie zdecydował się na zamówienie i wydawanie tego typu kart (poza kartami wirtualnymi wydawanymi przez wydział detaliczny BRE Banku). Najczęstszym problemem z jakim spotykają się banki to niedostosowanie emboserów do kart przezroczystych oraz problemy z bankomatami. W świecie rozwiązania takie stosuje się już od co najmniej 2 lat.
Rok temu indyjski odział CitiBanku wydał we współpracy z MTV kartę kredytową przeznaczoną dla młodzieży. Jej wygląd został zainspirowany wyglądem analogowych kaset magnetofonowych. Była to pierwsza przezroczysta karta wydana w Azji. Cały program został bardzo wysoko oceniony i uznany za najlepszy Program Młodzieżowy na dorocznym spotkaniu MasterCard rejonu Azji i Pacyfiku.

Firma Gemplus producent kart płatniczych wypuściła w 2001 roku całą serie przezroczystych kart chipowych inspirowanych motywami techno. Linię tych kart nazwano GemLucence, a karty dostępne są w następujących kolorach: Cyber, Photon, Enertia, Synergy, Electro, Nitro, Quasar, i Kinetix. Karty te są już wykorzystywane przez banki w Stanach Zjednoczonych.

Podobne karty wydaje także firma Giesecke & Devrient, także producent kart płatniczych.

W tym miejscu trzeba wskazać na trudności, jakie pojawiają się przy produkcji kart przezroczystych. Musza one z jednej strony przepuszczać światło widzialne, lecz z drugiej blokować promieniowanie podczerwone. Podczerwieni bowiem używają bankomaty w celu sprawdzania kart płatniczych, i karta przepuszczająca te promienie nie zostanie uznana przez bankomat. Karta musi oczywiście spełniać w pełni specyfikację organizacji Visa i MasterCard oraz spełniać normę ISO/IEC 7810, dotyczącą fizycznych właściwości karty. Karta taka musi posiadać wszystkie zabezpieczenia dostępne w zwyczajnych kartach.
Ze względu na większe skomplikowanie całego procesu, koszty produkcji tego typu kart są oczywiście wyższe niż kart tradycyjnych. Miejmy nadzieję, że już wkrótce pierwsze karty przezroczyste pojawią się w Polsce i zaczną być wydawane przez nasze banki.

(2kB)