Test - wypłata 20 EUR w bankomacie w Hiszpanii

Test polegający na wypłacie ośmioma różnymi kartami 20 EUR z bankomatu hiszpańskiego banku Santander w Puerto del Carmen na wyspie Lanzarote (wyspy Kanaryjskie) przeprowadził Bogusław Ładoś 28 stycznia 2003.

Ciekawym spostrzeżeniem wynikającym z porównania jest to, że bank PKO BP stosuje różne kursy sprzedaży walut dla różnych kart (ve inteligo i ve PKO BP). Mimo że transakcje bankomatowe zostały wykonane praktycznie w tym samym momencie kurs dla obu kart nie był identyczny.

Niestety potwierdziły się informacje o niekorzystnych kursach sprzedaży walut w Fortis Banku (co prawda Fortis zaksięgował transakcje z datą 29 stycznia, kiedy kurs EUR był dość niekorzystny w porównaniu do kursów innych banków, które księgowania dokonały 30 oraz 31 stycznia, jednak zmiana kursu nie była tak wielka, aby mogła tłumaczyć tak duże obciążenie rachunku).
Mimo że wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie jest teoretycznie bezpłatna (e-pakiet) to Fortis z nawiązką zarabia na kursach walutowych. Przy wypłatach niewielkiej kwoty, rzędu 20 EUR, jest to prawie niezauważalne, ale już przy 200 EUR absolutnie nie opłaca się wypłacać pieniędzy bezprowizyjną ve Fortis Banku.

Czasami zdarza się, że bank wystawca karty płatniczej przy przeliczeniu walut może poza niekorzystnym kursem przeliczeniowym, pobrać jeszcze prowizję od takiej czynności. W przypadku organizacji VISA prowizja od przeliczeń nosi nazwę "Optional Issuer Fee", i powinna być umieszczona w tabeli opłat i prowizji pobierającego ją banku. Nie jest to jednak regułą. Opłata taka może wynosić do kilku procent wartości transakcji. W puli swych kart bank ma możliwość ustalenia tej opłaty indywidualnie dla każdej wydawanej przez siebie karty płatniczej (w ten sposób łatwo zrekompensuje sobie np. bezpłatne wypłaty w bankomatach). W związku z tym bardzo trudno nawet w przybliżeniu określić kwotę jaką zostaniemy obciążeni w przypadku zapłacenia kartą za granicą bądź przy wypłacie gotówki z bankomatu.

W poniższym zestawieniu wyraźnie przodują dwie karty: maestro ING Banku oraz Visę Elektron Banku Millenium. Wypłaty za pomocą obu kart zostały rozliczone po najniższym kursie, natomiast niskie prowizje za wypłaty z obcych bankomatów spowodowały, że właśnie tymi kartami opłaca się wypłacać gotówkę za granicą.
Warto także wspomnieć o kartach Fortisa, które w zestawieniu uplasowały się na końcu. NIestety kursy przeliczeniowe spowodowały, że nie opłaca się pobieranie gotówki tymi kartami za granicą - chyba że będziemy wypłacać małe kwoty 10 - 20 EUR wówczas karta ve, wydawana do e-pakietu, nadaje się idealnie.

Poniżej znajdują się wyniki testu wypłaty 20 EUR. Tabelka zawiera datę księgowania, kwotę jaką zostął obciążony rachunek karty, prowizję za wypłatę z bankomatu oraz wyliczony kurs EUR. Na podstawie kursu z danego dnia oraz z uwzględnieniem kwoty prowizji pobieranej przy wypłacie gotówki policzony został koszt wypłaty 200 EUR i uszeregowany rosnąco.

Kolejność wg kursu

Kolejność wg kosztu dla 20 EUR

Kolejność teoretyczna wg kosztów dla 200 EUR

(2kB)