JCB - wyjątkowy styl i klimat traktowania posiadacza karty.

JCB to dla Polaków bardzo egzotyczny wydawca kart kredytowych. Organizacja ta wywodzi się z Japonii i na tamtejszym rynku jest prawdziwym gigantem, przebijającym wszystkich innych wystawców kart. Od kilkunastu lat firma prowadzi także ekspansje na rynek USA oraz rynki Azji południowo-wschodniej, a niedawno wydała pierwsze karty w Europie. W Polsce karty sytemu JCB nie są wydawane i nic nie zapowiada by w najbliższym czasie ta sytuacja uległa zmianie. Natomiast kartami tymi dość swobodnie można płacić w polskich sklepach i punktach usługowych.

Historia

JCB (Japan Credit Bureau) została założona w 1961 roku w Tokio. Później, w 1968 roku, przejęła ona inną założoną w tym samym roku firmę Osaka Credit Bureau (OSB). Organizacja działa wyłącznie na rynku japońskim. W roku 1972 ilość wydanych kart przekracza pierwszy milion.
W roku 1981 firma rozpoczyna ekspansję zagraniczną. Początkowo jest to jedynie możliwość płacenia kartą JCB poza Japonią. Ma to służyć przede wszystkim wygodzie podróżujących po całym świecie japońskich turystów.
W 1982 roku organizacja wydaje pierwszą Złotą Kartę.
W 1985 roku zostaje w Hong Kongu wydana pierwsza poza Japonią karta JCB. W ten sposób rozpoczyna się zagraniczna kariera kart JCB. Już dwa lata później, w 1987 roku, na świecie jest już 10 milionów tych kart.
W latach 90 tych firma rozpoczyna ekspansję na rynek amerykański. W roku 1995 posiadaczy kart jest już 30 milionów. W tym samym czasie firma wkracza na rynek europejski wydając karty m.in. w Niemczech.
Obecnie w Japoni oraz 17 innych krajach wydano ponad 45 milionów kart systemu JCB.

Opis systemu

Karty systemu JCB to podobnie jak American Express i Dinners Club karty typu T&E (Travel and Entertainment). JCB tak jak te dwie organizacje ma także charakter klubu. Na świecie wydano dotychczas 45 milionów kart JCB. Zdecydowana większość z tych kart została wydana w Japonii. Na całym świecie jest ponad 10 milionów punktów przyjmujących karty JCB. W celu zwiększenia ilości punktów, w których karty są akceptowane, JCB zawarło porozumienie z American Express i na wielu rynkach organizacje te wprowadziły jednolity system autoryzacji transakcji. Tak jest m.in. na rynku japońskim, na rynkach wschodnioazjatyckich i w Australii.
Początkowo karty JCB służyły, poza Krajem Kwitnącej Wiśni, tylko japończykom podróżującym po świecie. Kiedy jednak zaczęto wydawać karty JCB w innych krajach karta stawała się tam synonimem zamożności. Jak wskazują przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania jedna transakcja wykonywana kartą JCB ma średnią wartość 250 dolarów, podczas gdy taka sama transakcja AmExem 125 dolarów a Visą tylko 50 dolarów. Oznacza to, że użytkownicy JCB wydają przy użyciu swoich kart więcej niż przeciętni użytkownicy innych systemów kart płatniczych. JCB od początku stawiała na indywidualną obsługę swoich klientów. Firma stara się zapewniać im więcej niż inne organizacje płatnicze. Temu celowi służy sieć rozsianych w 31 metropoliach na świecie Salonów JCB. Można tam skorzystać z bezpośredniej obsługi agentów JCB, otrzymać awaryjną wypłatę gotówki lub też otrzymać duplikat zagubionej albo skradzionej karty. Możliwe jest także skorzystanie w salonie z informacji turystycznej, jak również zarezerwowanie miejsca w hotelu lub restauracji.
W Polsce banki nie wydają kart JCB. Można natomiast tymi kartami płacić w sklepach i punktach handlowych. Autoryzacje płatności kartami JCB zapewnia PolCard, choć jest to zupełny margines płatności obsługiwanych przez to centrum.

Wydawane karty

JCB wydaje całą paletę różnych kart. W Stanach Zjednoczonych wydaje karty m.in. wspólnie z japońskimi sieciami supermarketów. Płatności dokonywane w takich supermarketach premiowane są punktami oraz zniżkami na niektóre produkty. Zebrane punkty klienci mogą także później zamienić na nagrody.

Cechą charakterystyczną karty JCB jest emblemat i hologram znajdujący się na awersie po prawej stronie karty, będący logo firmy, składający się z białych liter JCB, umieszczonych na trzech paskach w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym. Szesnastocyfrowy numer karty rozpoczyna się zawsze cyframi 35.

Najpopularniejsza spośród wydawanych
kart jest zwykła karta JCB.
Jest to odpowiednik Visa Classic
czy EC/MC Standard

JCB J-1 jest odmianą karty JCB
przeznaczoną dla studentów
i osób uczących się pomiędzy
18 a 25 rokiem życiaJCB Grande to karta wyposażona dodatkowo w
ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą
oraz pakiet ubezpieczeniowy związany z
podróżowaniem zawierający m.in. ubezpieczenie bagażu.


JCB Ladies Card - jest to karta dla kobiet, oferująca pakiet specjalnych usług dla płci pięknej.


JCB Gold - Złota Karta, zapewnia dużo szerszy pakiet ubezpieczeń zawierający ubezpieczenie następstw wypadków w komunikacji lotniczej o kwocie gwarancyjnej 0,5 mln. dolarów. Dodatkowo zawiera także ubezpieczenie bagażu przewożonego samolotami lub pozostawionego w hotelu (pod warunkiem zapłaty za bilet lub usługi kartą JCB).
Złota Karta daje też 0,5% zwrot kwoty wydanej zakupy tą kartą. Za każde 200 wydanych dolarów posiadacz karty otrzymuje 1 punkt, który w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego zostanie wymieniony na 1 dolara rabatu w spłacie należności

JCB Class to złota karta przeznaczona dla
nielicznego kręgu wybranych i najlepszych klientów JCB.

   JCB Nexus to odmiana Złotej kart
przeznaczona dla 20-latków.

Japan Credit Bureau wydaje także mnóstwo kart co-branded:

     

(2kB)